INFOMy name is Lena. I am a photographer based in Glasgow of Polish origin. I love music, travel, but my greatest passion is my profession.

I took up photography 'for real' in 2008. Since that time I have worked for both companies and individual clients. I will not mention here the prizes and the awards, that I have won, because I simply have never taken part in any photo contest. I haven't had time to seek approval because I have been concentrating on my successive photo sessions. Some of them have been published, others landed in my drawer, but they all gave me great satisfaction and confirmed my conviction that photography is something that I want to do.
I have already photographed products, food, weddings, wedding receptions, baptisms, children, newborns, models, events, shows and many, many more. I have never limited myself to one kind of photography, because I love challenges. I can just say one thing, it gives me much more satisfaction to work with people rather than with still life.


The gear I am using at the moment is:
-full frame Canon EOS 5D mark II (and a stand-by second camera Canon EOS 50D)
-lenses: Samyang fisheye 8mm f3.5, Canon 24mm f1.4 L, Canon 50mm f1.4, Helios tilt-shift 50mm, Canon 70-200 L f4.0
-Canon Speedlite 580EX II
-Fuji Instax 7s (polaroid)
-FED 5B (analog camera)
-Yashica Mat 124G (analog camera)


FB: LENA SABALA PHOTOGRAPHER


- - -

 

Mam na imię Lena. Jestem fotografką mieszkającą w Glasgow, a pochodzącą z Polski. Uwielbiam muzykę, pozdróże, ale moją największą pasją jest właśnie mój zawód.

Fotografią zajęłam się "na poważnie" w 2008 roku. W ciągu tego czasu pracowałam zarówno dla firm jak i dla klientów indywidualnych. Nie wymienię tutaj listy nagród i wyróżnień, które zdobyłam, bo zwyczajnie - nigdy nie brałam udziału w konkursach fotograficznych. Nie miałam czasu na szukanie uznania, ponieważ koncentrowałam się na realizowaniu kolejnych sesji. Niektóre z nich były publikowane, inne lądowały w szufladzie, ale każda z nich dawała mi ogromną satysfakcję i utwierdzała w przekonaniu, że fotografia to jest to, czym chcę się zajmować.

Fotografowałam już produkty, jedzenie, śluby, wesela, chrzty, dzieci, noworodki, modelki, eventy, pokazy i wiele, wiele innych. Nigdy nie zamknęłam się na jeden rodzaj fotografii, ponieważ uwielbiam wyzwania. Mogę stwierdzić tylko jedno - o wiele więcej satysfakcji daje mi praca z ludźmi niż z naturą martwą. 

2 comments:

  1. This is Very good Story.Thank you for your great post. Much thanks again. Want more.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Visit lenasabala.com for updates

      Delete